CAWI vs PAPI – która metoda badawcza jest lepsza?

ankiety online

Od czasu wzrostu popularności ankiet online wiele osób wciąż się zastanawia, czy badania CAWI są lepsze, niż ankiety PAPI. Czy sondaże CAWI przewyższają sondaże PAPI zarówno pod względem szybkości, jak i efektywności kosztowej? Czy Twoje badania mogą pozostać aktualne, jeśli przejdziesz na inną metodę badawczą?

Szybkość przeprowadzanych badań

Ankiety PAPI są znane z tego, że ich wykonanie zajmuje dużo czasu. Niezależnie od tego, czy administracja jest wykonywana osobiście, czy wysyłana w formie załącznika do wiadomości e-mail, to w przypadku ankiet PAPI szybkość zawsze będzie czynnikiem decydującym. Czas na dystrybucję ankiet, wypełnienie ich przez respondentów oraz czas potrzebny na odesłanie z powrotem do przetworzenia wydłuży się. Wprowadzenie uzyskanych danych będzie wymagało wprowadzenia ich do systemu, co dodatkowo wydłuży czas oczekiwania na pełną analizę. Jeśli czas nie stanowi problemu, ankiety PAPI mogą być dla Ciebie realną opcją. Stosując natomiast ankiety CAWI możemy zebrać wiele danych w krótkim czasie. Dzięki wielu rozwiązaniom i oprogramowaniu do ankiet online tworzenie badań online jest proste. Stworzone badania internetowe mogą zostać szybko przekazane respondentom za pośrednictwem poczty elektronicznej lub portali społecznościowych. Dzięki tej szybkiej możliwości dystrybucji, Twoi respondenci mogą szybko odpowiedzieć na ankietę internetową. Bardziej zaawansowane systemy oprogramowania ankietowego, takie jak SurvGo™ zapewniają narzędzia do analizy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz śledzić postęp swojej ankiety CAWI cały czas.

Elastyczność przeprowadzanych badań

Ankiety PAPI mają swoje ograniczenia projektowe, natomiast możliwości projektowe badań CAWI są bardziej elastyczne. Obie metody przeprowadzania ankiet mogą jednak uwzględniać pytania wielokrotnego wyboru, bądź pytania jednokrotnego wyboru. Ankiety PAPI nie są jednak w stanie obsługiwać pól rozwijanych, interaktywnych suwaków, bądź plików multimedialnych - są to cechy, które sprawiają, że badanie jest bardziej przyjazny dla respondenta. Oprogramowanie ankiet online posiada również bardziej zaawansowane funkcje, takie jak pytania warunkowe, które nie są dostępne w ankietach PAPI. Pytania warunkowe umożliwiają pomijanie pytań wykluczających się, co pozwala zaoszczędzić czas respondentów.

Grupa docelowa respondentów

Docelowa grupa respondentów, do której chcesz dotrzeć, może preferować tylko ankiety CAWI lub tylko PAPI, a czasami może zaistnieć potrzeba zastosowania trybu mieszanego dla zróżnicowanej populacji - zarówno papierowych, jak i internetowych ankiet dla tego samego projektu badawczego. Ankiety online są tańsze, co zdecydowanie może zachęcić wielu badaczy do wybrania tej metody, ale jeśli ta ankieta nie dotrze do pożądanej grupy docelowej, która preferuje ankietę PAPI, zmarnujesz swój czas i wysiłek. Respondenci nieobeznani z technologią mogą nie mieć dostępu do komputera, a tym samym nie mieć dostępu do Internetu, aby wypełnić ankietę internetową.

Wiele przedsiębiorstw odniesie korzyści z przejścia z badań PAPI na badania CAWI.  Sondaże w formie papierowej z pewnością nadal mają swoje miejsce w badaniach ankietowych, lecz stały postęp technologiczny w coraz większym stopniu będzie zmniejszać popyt na badania PAPI, a swoją popularność będą stale zwiększać badania online.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy ankiety PAPI mają jeszcze rację bytu?

Tak naprawdę w wielu przypadkach jeszcze ta forma sprawdzi się najlepiej. Wiele firm decyduje się na takie rozwiązanie, jeśli nie potrzebuje wyników w krótkim czasie. 

Ankiety online zdominują wersje papierowe?

Trudno się nie zgodzić z faktem, że światem rządzi elektronika i wszechobecny dostęp do niej. W związku z tym prędzej czy później ankiety online zdominują wersje papierowe. 

Jak skorzystać z aplikacji do ankiet?

Należy jedynie odwiedzić stronę https://www.survgo.com/ i założyć konto, aby otrzymać dostęp do kreatora ankiet online.

English version
Badania ankietowe od 4 zł