home Poradnik badacza
Telemedycyna
Stres, sport, kawa... Jaki jest ich rzeczywisty wpływ na nadciśnienie?
calendar 20.04.2021
kategorie telemedycyna

Stres, sport, kawa... Jaki jest ich rzeczywisty wpływ na nadciśnienie?

Stres, sport, kawa... Jaki jest ich rzeczywisty wpływ na nadciśnienie?
Spis treści
arrow Napoje gazowane podnoszą ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?
arrow Drzemka chroni serce. Prawda czy fałsz?
arrow Kawa powinna być unikana, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?
arrow Stres podnosi ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?
arrow Ruch pomaga utrzymać zdrowe tętnice. Prawda czy fałsz?
arrow Utrata wagi pomaga kontrolować nadciśnienie. Prawda czy fałsz?
arrow Czosnek i pokarmy bogate w potas są sprzymierzeńcami tętnic. Prawda czy fałsz?
arrow Sól i nadciśnienie nie mieszają się. Prawda czy fałsz?

Jeśli leki pozostają najlepszą strategią obniżenia ciśnienia krwi, to zdrowy styl życia również odgrywa ważną rolę. Ale jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Nawet jeśli wyniki różnią się w zależności od osoby, dla tych, którzy cierpią na łagodne nadciśnienie i których pierwsza liczba nie jest większa niż jeden punkt powyżej normy, drzemka, ruch, utrata nadwagi i utrzymanie zdrowej wagi ciała przy jednoczesnym ograniczeniu soli może opóźnić potrzebę leczenia o co najmniej kilka miesięcy. Osoby z umiarkowanym lub ciężkim nadciśnieniem mogą w najlepszym przypadku przyjmować o jeden lek mniej każdego dnia.

 

Napoje gazowane podnoszą ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?

 

Prawda i Fałsz. Badanie wykazało, że ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zostało zwiększone o 10% u osób, które piją więcej niż pięć puszek napojów gazowanych dziennie. Stwierdzono jednak wzrost tylko o 0,2 punktu w pierwszym pomiarze ciśnienia krwi. Ale w grę mogą wchodzić także inne czynniki, gdyż osoby pijące dużo napojów gazowanych częściej mają nadwagę, co jest czynnikiem znanym z podwyższania ciśnienia krwi. Z drugiej strony, wody gazowane zawierające duże ilości soli, podnoszą ciśnienie krwi. Lekarze zalecają wodę z zawartością sodu nie większą niż 100 mg/l.

 

Drzemka chroni serce. Prawda czy fałsz?

 

Prawda. Według badań przedstawionych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, spanie przez 20 minut w ciągu dnia obniża pierwszą wartość ciśnienia krwi o 0,6 punktu. Korzyści te utrzymują się również w nocy.

Kiedy śpisz, ciało odpoczywa. Hormony, które podnoszą ciśnienie krwi, są produkowane w mniejszych ilościach.

 

Kawa powinna być unikana, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?

 

Fałsz. Ciągle prowadzone są badania na temat jej potencjalnie szkodliwego wpływu na serce... i są one sprzeczne ze sobą!

Kofeina może powodować tachykardię, ale nie wykazano, aby podnosiła ciśnienie krwi.

Dlatego dozwolone jest jej spożywanie, oczywiście z umiarem... To znaczy, nie więcej niż 4 filiżanki dziennie.

 

Stres podnosi ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?

 

Prawda: W obliczu stresu organizm uwalnia do krwiobiegu adrenalinę i kortyzol, dwa hormony, które powodują skurcz naczyń krwionośnych i szybsze bicie serca. Reakcja ta jest przejściowa: po ustąpieniu stresującej sytuacji ciśnienie krwi wraca do normalnego poziomu. Dlatego nie ma wpływu na nadciśnienie tętnicze.

Kiedy jednak stres zadomowi się w naszym życiu, jak na przykład w pracy, gdzie istnieje wiele ograniczeń (brak czasu, napięta atmosfera...), przyczynia się on również do podniesienia ciśnienia krwi o kilka dziesiątych punktu, w zależności od osoby i poziomu odczuwanego stresu. Wzrost, który utrzymuje się po powrocie do domu, a nawet w nocy.

 

Ruch pomaga utrzymać zdrowe tętnice. Prawda czy fałsz?

 

Prawda. 20 minut aktywności fizycznej dziennie, trzy razy w tygodniu, pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ale nie powinieneś przechodzić z kanapy na squasha, zwłaszcza gdy twoja aktywność fizyczna miała miejsce 20 lat temu. Należy zaczynać stopniowo i wybrać zajęcia wytrzymałościowe, takie jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Aktywność fizyczna stymuluje i zmiękcza tętnice. Po trzech do sześciu miesiącach, pierwsza wartość ciśnienia krwi może być obniżona o 0,7 punktu, a druga o 0,5 punktu. Bonus, który trwa tak długo, jak długo utrzymasz tempo!

 

Utrata wagi pomaga kontrolować nadciśnienie. Prawda czy fałsz?

 

Prawda. Utrata 5 kilogramów obniża ciśnienie krwi o około 0,4 punktu w obu grupach. Pod warunkiem, że utrzymasz swoją wagę na stałym poziomie. Ideałem jest utrzymanie wskaźnik masy ciała mniejszy niż 25. Możesz również zmierzyć swoją talię: nie powinna ona przekraczać połowy talii w centymetrach.

 

Czosnek i pokarmy bogate w potas są sprzymierzeńcami tętnic. Prawda czy fałsz?

 

Fałsz: W badaniach analizowano potencjalny korzystny wpływ czosnku na wysokie ciśnienie krwi, jednak nie udało się go potwierdzić. To samo dotyczy pokarmów bogatych w potas, które mają przeciwdziałać skutkom działania soli.

 

Sól i nadciśnienie nie mieszają się. Prawda czy fałsz?

 

Prawda. Nadmierne spożycie soli zwiększa objętość płynu, w którym zanurzone są komórki, co podnosi ciśnienie krwi. Lekarze zalecają, aby nie przekraczać 6 g soli dziennie, ale trudno jest wiedzieć, ile jej spożywamy. Chodzi o to, aby uważać na sól ukrytą w produktach przemysłowych. Zmniejszenie spożycia soli w ten sposób nie tylko obniża ciśnienie krwi o 0,7 punktu w przypadku pierwszej liczby i 0,4 punktu w przypadku drugiej, ale także sprawia, że leki są bardziej skuteczne.

Krew w moczu: czy należy się martwić?
data 18.05.2021
kategorie telemedycyna
Krew w moczu: czy należy się martwić?
Krew w moczu to dolegliwość, która pojawić się może zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i ...
Cukrzyca typu 2 – zasady diety
data 21.05.2021
kategorie telemedycyna
Cukrzyca typu 2 – zasady diety
W przypadku cukrzycy typu 2 dieta, w połączeniu z aktywnością fizyczną, może pomóc w k...
Witamina C,  zimowa witamina
data 08.06.2021
kategorie telemedycyna
Witamina C, zimowa witamina
W zimie, pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w witaminę C! Substancja ta zapewnia prawidłowe...
e-Recepta – recepta na telefon
data 30.03.2022
kategorie telemedycyna
e-Recepta – recepta na telefon
Konsultacja przez telefon i e-Recepta w kilka sekund? Tak! To już działa w Polsce od r...
(FAQ)
Najczęściej zadawane pytania
Jak stres wpływa na poziom naszego ciśnienia?

Stres może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi poprzez aktywację układu współczulnego i zwiększenie poziomu hormonów stresu, takich jak kortyzol. To może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia.

Czy regularna aktywność fizyczna może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi?

Tak, regularna aktywność fizyczna może być skutecznym środkiem zaradczym w obniżaniu ciśnienia krwi. Regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, jogging czy pływanie, mogą pomóc w wzmocnieniu serca i naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Jakie są inne czynniki ryzyka nadciśnienia?

Oprócz stresu, braku aktywności fizycznej i spożycia kawy, inne czynniki ryzyka nadciśnienia obejmują otyłość, palenie papierosów, niezdrową dietę, nadmierne spożycie alkoholu, genetyczne predyspozycje oraz wiek.

English version
Badania ankietowe od 4 zł