e-Recepta – recepta na telefon

e-Recepta – recepta na telefon

Konsultacja przez telefon i e-Recepta w kilka sekund? Tak! To już działa w Polsce od roku i cały czas powiększa grono zwolenników. Nie da się ukryć, że wprowadzenie systemu e-Recepta to lek na walkę z kolejkami.
 

Wygodne rozwiązanie dla pacjentów

Prace nad wprowadzeniem systemu e-Recept trwały już od kilku lat. Jednakże, obowiązkowa e-Recepta została wprowadzona w Polsce 8 stycznia 2020 roku. Możliwość skorzystania z e-Recepty daje mnóstwo zalet, przede wszystkim jest to wygoda. Wygoda dla lekarzy, pacjentów i pracowników aptek. Elektroniczna recepta jest dokumentem, który pozwoli zniwelować problemy z odczytaniem ręcznie wypisanych recept, co często niosło za sobą źle wykupiony lek przez pacjenta. Dodatkowa korzyść to możliwość przepisywania większej ilości leków, dzięki czemu można realizować je częściowo bez utraty refundacji i w różnych aptekach. Jedyną wadą w tym programie jest aspekt techniczny – może się zdarzyć, że kod będzie nieczytelny czy wydruk informacyjny może być niepełny, ale niestety tego nie da się uniknąć. Są to sytuacje bardzo rzadkie, ale trzeba mieć na uwadze, że elektronika czasem też zawodzi.
 

Realizacja e-Recepty krok po kroku

Jak wiadomo z każdą nowinką rodzą się pytania: Jak to działa? Czy sobie poradzę? Jeśli chodzi o sam system to fakt – jest to bardzo złożona sprawa, ale od strony pacjentów jest to banał, który zrozumie każdy. Procedura wygląda tak, że pacjent udaje się do lekarza bądź odbywa wizytę online. Nie ma znaczenia, w jakiej formie odbędzie się konsultacja. W czasie wizyty lekarz standardowo wystawia receptę na leki – i tu pojawia się właśnie e-Recepta. Pacjent otrzymuje ją w jednej z trzech opcji: SMS-em, wiadomość e-mail bądź klasyczny wydruk informacyjny. To, w jakiej formie otrzyma się elektroniczną receptę, zależy od tego czy mamy Internetowe Konto Pacjenta z odpowiednio ustawionymi preferencjami. e-Recepta zawiera 4-cyfrowy kod, który posiada informacje dotyczące przepisanych leków. W zrealizować receptę należy podać farmaceucie swój numer pesel oraz ten unikatowy 4-cyfrowy kod.

 

Dlaczego powstał system e-Recept?

Ten system informatyczny powstał z wielu powodów. Między innymi należało zminimalizować kolejki do specjalistów, które z roku na rok rosły a e-Recepta pozwala zaoszczędzić czas i rozluźnić kolejki. Drugą bardzo ważną kwestią jest rynek fałszerstwa recept, z którym usilnie walczą organy prawa.

English version
Badania ankietowe od 4 zł