Probiotyczne suplementy diety – znajomość i stosowanie

Data przeprowadzenia badania:
2017-04-18

Próba badawcza:
Ogólnopolska, N = 804

Dostępne formaty:


Cena:
1800zł
Dr Monika Jaremków
Monika Jaremków, PhD
Dyrektor ds. badań
e-mail: badania@biostat.com.pl
Tel.: +48 534 702 007
Opiekun naukowy

Badanie rynku przeprowadzone na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków wykazało, że 72,9% spośród nas dokonuje suplementacji za pomocą jakiegokolwiek produktu dostępnego na rynku farmaceutycznym. Więcej niż 50% badanych zadeklarowało stosowanie suplementów wzbogaconych o potas oraz magnez, natomiast niemalże 25% zażywa priobriotyki. Niemal co 4 osoba (22,5% respondentów) decyduje się najchętniej na zakup tych suplementów, których stosowanie ma w założeniu sprzyjać dbałości o urodę.

 

Z jakich powodów sięgamy po probriotyki?

 

Kluczową motywacją sięgania po suplementy probiotyczne jest wśród Polaków konieczność ochrony jelitowej mikroflory w trakcie leczenia za pomocą antybiotyków. Kolejną pod względem istotności determinantą okazała się chęć usprawnienia funkcji układu trawiennego, a także immunologicznego. Stosunkowo często pojawiały się także wskazania, iż stosowanie probiotyków ma związek z zespołem jelita drażliwego oraz z ciążą.

 

Jak często zażywamy suplementy probiotyczne?

 

Większość badanych wyraziła deklarację, iż probiotyki zażywa jedynie w trakcie leczenia antybiotykami. Niemalże jedna na pięć osób przyznała się natomiast do stosowania suplementów probiotycznych od czasu do czasu – z innych powodów niż przyjmowanie antybiotyków. Wyniki badania pokazują również, że stała suplementacja probiotykami dotyczy 8% Polaków.

 

Co kształtuje świadomość odnośnie konieczności stosowania probiotyków?

 

Przekonanie o zasadności stosowania suplementów probiotycznych powstaje wśród Polaków zazwyczaj na skutek rozmów z lekarzem. Zdecydowanie rzadziej – jak wynika z deklaracji  – decydujemy się na suplementację po lekturze artykułów dostępnych w Internecie, a także niezbyt często sugerujemy się opiniami farmaceuty czy też bliskich osób. 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy badania rynku probiotyków jest powszechne?

Tak, jest to powszechnym działaniem, ponieważ branża suplementów diety i zdrowej żywności rozwija się dynamicznie, a zainteresowanie probiotykami jako składnikiem wpływającym na zdrowie jelit i ogólną kondycję organizmu rośnie wśród konsumentów i producentów.

Jak często wykonywać takie badania?

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się regularne przeprowadzanie badań suplementów w celu monitorowania jakości, skuteczności i bezpieczeństwa produktu.

Jakie metody są stosowane w badaniach probiotycznych suplementów diety?

W badaniach probiotycznych suplementów diety stosuje się różne metody, takie jak np. badania kliniczne. Te metody pozwalają na ocenę wpływu suplementów probiotycznych na organizm człowieka.

English version
Badania ankietowe od 4 zł