Jak zaprojektować poprawną ankietę?

ankiety online

Wiele osób sądzi, że zaprojektowanie i przeprowadzenie ankiety nie jest trudnym zadaniem, lecz nie do końca tak jest. Oczywiście, nie każda ankieta musi być idealna, jednak jeśli chcesz udostępnić ankietę klientom, bądź przeprowadzasz ją w celu naukowym bardzo ważne jest przygotowanie poprawnej ankiety.

Jak zaprojektować ankietę, którą ludzie będą chcieli wypełnić?

W dzisiejszych czasach każdy może zaprojektować ankietę. Istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się przeprowadzaniem ankiet, jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®. Dzięki takim usługom osoby chcące przeprowadzić ankietę mogą to zrobić szybko, a co najważniejsze prawidłowo. Jeśli jednak chcesz samodzielnie przeprowadzić ankietę to wyzwaniem jest podjęcie bardziej jakościowych decyzji związanych z przeprowadzeniem ankiety. Ile pytań powinieneś zadać? Jakiego rodzaju powinny to być pytania? Od czego zacząć i jak zakończyć ankietę? Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi projektowania ankiet.

Określ konkretny cel ankiety

Zanim przystąpisz do tworzenia ankiety, musisz wiedzieć, czego od niej oczekujesz. To najważniejsza wskazówka przy projektowaniu ankiety – zrozumienie dlaczego ją przeprowadzamy. Nie wystarczy pomyśleć, że przeprowadzasz ankietę pracowniczą, ponieważ istnieje wiele jej rodzajów. Musisz wiedzieć, czy jest to ankieta dotycząca zaangażowania pracowników, czy raczej próbujesz zmierzyć satysfakcję pracowników? Czy naprawdę chcesz dowiedzieć się, jak komunikują się Twoi pracownicy? Możliwości jest bardzo dużo. Wiedza o tym, po co przeprowadzasz ankietę, pomoże Ci podjąć każdą decyzję dotyczącą projektu ankiety. Na każdym etapie realizacji badania pamiętaj, dlaczego je przeprowadzasz.

Krótko i na temat

Kiedy wysyłasz komuś ankietę, prosisz o jego czas. Najważniejszą zasadą, kiedy prosisz o czyjś czas, jest pokazanie, że go szanujesz. Nawet pracownicy Twojej firmy mogą się wahać, czy poświęcać swój czas na odpowiadanie na ankietę firmową. To dlatego, że każdy jest bardzo zaborczy w stosunku do swojego czasu. Bardzo ważne jest, aby ankiety były krótkie i na temat. Może Cię kusić, aby zadać kilka dodatkowych pytań, aby dowiedzieć się więcej o swoich pracownikach, lecz to nie jest dobry pomysł. Pokazujesz w ten sposób respondentom, że nie jesteś skoncentrowany na danym temacie i tylko bezcelowo zbierasz dane. Pamiętaj, że jeśli ankiety będą nudne, będziesz musiał bardzo długo czekać na zebranie odpowiedzi. Wiedza o tym, czego oczekujesz od ankiety, pomoże Ci zdecydować, które pytania są potrzebne.

Podziel pytania na mniejsze części

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu ankiety jest zadawanie dwóch pytań w jednym. Kiedy prowadzisz z kimś rozmowę, to naturalne, że tak robisz. Jednak w ankiecie może to zdezorientować respondentów i dać Ci niewiarygodne dane. W przypadku takiego pytania respondent będzie zdezorientowany, gdyż nie będzie wiedzieć, jak odpowiedzieć. Oczywiście może na przykład istnieć pewna korelacja pomiędzy zaangażowaniem a satysfakcją, ale nadal mogą się one różnić. O wiele lepiej jest rozbijać pytania na tyle, na ile jest to możliwe. W ten sposób respondenci nie czują się zdezorientowani, a Ty otrzymujesz precyzyjne wyniki.

Stosując się do przedstawionych wskazówek na pewno zaprojektujesz poprawną ankietę. Ankiety nie muszą być trudne w przygotowaniu, jeśli posiadasz podstawowe informacje. Pamiętaj jednak, że jeśli obawiasz się błędów to możesz skorzystać z usług takich firm, jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak można ocenić skuteczność ankiety i uzyskać wartościowe wnioski?

Skuteczność ankiety można ocenić poprzez analizę zebranych danych, w tym statystyczną analizę wyników, porównanie z oczekiwaniami i celami badania, oraz interpretację uzyskanych odpowiedzi w kontekście grupy docelowej i celu badania.

Jak można zapobiec błędom w ankiecie i zapewnić poprawność danych?

Należy dbać o jasne instrukcje dla respondentów, zapewnić spójność i konsekwencję w pytaniach i odpowiedziach, umożliwić weryfikację odpowiedzi, unikać pytań sugerujących odpowiedź, oraz przeprowadzić testy pilotażowe przed właściwym badaniem.

Jakie są kluczowe elementy do uwzględnienia przy projektowaniu ankiety?

Elementy takie jak cel badania, grupa docelowa, rodzaj pytań, kolejność pytań, długość ankiety, język i styl pytań, oraz projekt graficzny.

English version
Badania ankietowe od 4 zł